facebook
Kresánkova 3, Bratislava
84103 Bratislava – Dlhé Diely
OD Terno I.poschodie
Objednávky: (+421)940 411 717 (Po-Pia 8:00- 9:00) ”Myšlienky, city a názory môžu byť
najúčinnejšími liekmi alebo najväčšími jedmi.”

Duchovné príčiny chorôb

Celá príroda je založená na princípe polarity, ktorý predstavuje póly plus a mínus. Ani jeden princíp nie je silnejší, naopak, každý zahŕňa niečo z opačného pólu.

Psychosomatické príčiny chorôb

Medicína je len jedna, avšak pohľad na chorého človeka a jeho chorobu je rôzny.

Klasická medicína rešpektuje fyzikálno-chemickú a psychoregulačnú úroveň chorého a všíma si poruchy jednotlivých orgánov, systémov v úrovniach.

Naturálna medicína si všíma energeticko-informačnú úroveň a rešpektuje aj úroveň duchovnú. Zameriava sa na liečenie človeka ako celku, nie len na chorobu (konkrétnu bolesť).

Aby bol človek zdravý, musia byť v rovnováhe všetky jeho zložky: fyzická, psychická, energo-informačná a duchovná. Narušenie dynamickej rovnováhy na ktorejkoľvek úrovni vedie ku chorobe.

Ak má byť liečba úspešná, musí pôsobiť na úroveň kde choroba vznikla. (Pr.: Choroba na fyzickej úrovni sa premieta v rovine psychickej (depresia, obavy) a neskôr na energo-informačnej úrovni (sekundárna zmena biopola). Primárna porucha energo-inforamčnej úrovne (kĺb) sa neskôr odrazí práve bolesťou kĺbu alebo jeho zápalom.....

Choroba vzniká vtedy ak nepočúvame svoje „JA“. Je to výzva k zastaveniu seba samého, čas, kedy by sme sa mali stíšiť, uvedomiť a počúvať svoje vnútro. "Choroba nás núti zamyslieť sa nad naším doterajším životom."

Často si pokladáme otázku kde začať ..... Na začiatku by sme si mali spraviť "poriadok v duši": Urovnať medziľudské vzťahy a vzťah k sebe samému. Odpustiť tým, čo nám ublížili, ale i sebe. Je potrebné vyčistiť životné situácie, ktoré nás zranili. V ďalšom rade je vhodné analyzovať svoje negatívne zážitky a emócie. Dostať ich z podvedomia do vedomia, a tým oslabovať ich moc. Minulosť už nezmeníme a preto je zbytočné sa pre ňu trápiť. Dokážeme si však ovplyvniť svoju budúcnosť a to tým, že ošetríme svoj momentálny stav.

"Rovnováha na všetkých úrovniach = Z d r a v i e "

Psychosomatické príčiny chorôb

Čo nám prezrádzajú naše jednotlivé orgány v tele?

Pečeň ukazuje náš vzťah k svetu a ľuďom

to, ako sa dokážeme milovať a tolerovať. Vyjadruje kvalitu našej komunikácie s okolím a pochopenie prichádzajúcich životných lekcií. Pečeň je barometer našich nálad, sleduje či sme našli v živote svoj zmysel. Má v našom organizme regeneračnú schopnosť, tak pre nás nikdy nie je neskoro aby sme sa stali opäť malými deťmi, začali sa tešiť z maličkostí a vychutnávať si všetko pekné.

Slabosť pečene zo sebou prináša zhoršenie schopnosti vyrovnať sa s vonkajšími vplyvmi- prepukajú alergie rôzneho druhu (pel, tráva……) . Pečeň oslabuje: agresia, zloba, jedovatosť, nadradenosť, prehnaná rozpínavosť, príliš veľa jedla, pitia a sexu. Vyzýva nás hľadať tú správnu mieru ku všetkým pôžitkom . Učí nás striedmosti.

1.00 – 3.00
sa aktivuje pečeň. V tej dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), preto je treba zvýšiť pozornosť, napríklad pri cestovaní. V túto dobu sa budia žlčníkári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Nedoporučuje sa piť alkohol, fajčiť, jesť tuky a piť kávu.

Pľúca vyjadrujú schopnosť prijímať život.

Nádych a výdych v sebe zahŕňa schopnosť dávať a brať.

"Branie" v zmysle, či nám ostatní dovoľujú slobodne dýchať a žiť, či nám k tomu druhí dávajú potrebný priestor a čas. “Dávanie” v zmysle, či umožňujeme druhým slobodne jednať a uvažovať, či ich nezaväzujeme, neznásilňujeme ich vnútro príkazmi a naplňovaním nie ich - ale svojimi prianiami, či ich nechávame voľne dýchať. Pľúca sú symbolom kontaktu a komunikácie s vonkajším svetom, po koži sú pľúca druhým najvýznamnejším kontaktným orgánom. Dych je naša pupočná šnúra, ktorá spája nás život so životom ostatných.

Nedostatok pohladenia, súcitu a lásky rodičia často nahrádzajú materiálnymi vecami, nemajú čas sa s dieťaťom posadiť a tak mu kúpia, čo chce a potom hovoria, že chce kúpiť všetko, čo vidí, že mu nič nie je dosť. Dieťa ale len volá po pozornosti, potrebuje lásku, bezpečie a pocit rodinnej harmónie. Keď sa mu to nedostáva, dusí sa, začínajú dýchacie problémi. Slobodne bez problémov dýchať znamená – mať všetkých rád. Vnímať okolie s radosťou a láskou. Odpustiť tým, ktorí nás zvierali a znempríjemňovali nám život. Rodičovská úloha je náplňať svoj domov láskou, nielen pre dobro svojich detí ale aj pre svoje šťastie.

Slabosť pľúc sa prejavuje v nedostatočnosti samotných pĺúc, vačšinou zlým dychaním, spolu s narušenými sliznicami a prehnanou citlivou pokožkou. K tomu obyčajne pristupujú poruchy lymfatického systému (hlavne pri hrudnej kosti), preto sú tu vhodné lymfatické masáže.

3.00 – 5.00
V činnosti sú pľúca, v túto hodinu sa budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery, budíme sa a akákoľvek denná povinnosť, ktorú zvládame, má podobu neprekonateľnej prekážky.

Hrubé črevo

Črevo je cesta. Hrubé črevo zpracováva odpady – spomienky na minulosť, eviduje všetko čo prežijeme a čo sme doteraz v živote strávili alebo nie. Každý z nás zažil niečo, načo nerád spomína. Možno nedoriešená minulosť?

Ak nás zožierajú životné bolesti a spomienky na nepríjemné zážitky, ktoré v nás vyvolávajú strach, chuť po odplate, …...pozor! Škodíme len sebe a svojim blízkym. Tu nastal čas odpustiť všetkým, ktorý zasiali túto bolesť do nášho života a samozrejme aj samým sebe. Zbavme sa starých problémov a naša cesta bude voľná.

Potiaže hrubého čreva nastávajú veľmi nenápadne menšími mechanickými prejavmi v pravej spodnej časti brucha, ktoré sa potom začnú v dôsledku zamorenia organizmu toxickými látkami presúvať do ľavej strany brucha. (zácpa, hnačky). Črevo môže byť buď tak veľmi zanesené, že sliznica neprichádza vôbec do kontaktu s jej obsahom alebo tak slabé, že nedokáže vstrebávať vodu a výživné látky.

5.00 – 7.00
V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Tento čas je vhodný na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Chorí ľudia sa práve v túto dobu cítia veľmi zle. Je vhodné piť.

Žalúdok zažíva myšlienky

Každý pozná situáciu, ktorá sa nám prieči tak, že ju nevieme stráviť ...

Mnohokrát o nej hovoríme ale nikdy nenájdeme krajšie slová. Rozhorčenie častokrát prechdádza až do zloby. Potom náš žaludek ťažko trávi – netrávi. Žalúdočné potiaže bývajú väčšinou následkom problémov slinivky, pečeňe, žlčníku i dvanástorníka. Vredy sa prejavujú bolesťami v ľavej časti hrudníka, problémami tesne po jedle, tlakom v hornej časti brucha a pod.

Mnohokrát o nej hovoríme ale nikdy nenájdeme krajšie slová. Rozhorčenie častokrát prechdádza až do zloby. Potom náš žaludek ťažko trávi – netrávi. Žalúdočné potiaže bývajú väčšinou následkom problémov slinivky, pečeňe, žlčníku i dvanástorníka. Vredy sa prejavujú bolesťami v ľavej časti hrudníka, problémami tesne po jedle, tlakom v hornej časti brucha a pod.

7.00 – 9.00

Slezina

Jje jedným s obranných orgánov. Oslabenú slezinu spoznáme okamžite na mandliach. Slezina reaguje pri všetkých infekčných chorobách pečene a krvy, pri sebemenšom rozladení v organizme. Zachytáva unavené červené krvinky a je tzv. srdcom pre lymfu….zachytáva našu zlobu a nepohodu, posadnutosť a nutkavé myšlienky.

Oslabená slezina sa prejavuje zníženou obranyschopnosťou tela, malá odolnosť voči infekciám, nachladnutiam a zlým krvným obrazom a stavom bielych krvinek. Slezina se považuje za lymfatické srdce a má veťký vplyv na všetky pochody v jeho systéme.

Jej stav ukazuje našu sympatiu k ľuďom, prírode, zvieratám a rastlinám. Nikoho nesúďme a nekritizujme, pristupujme k ľuďom s láskou a pochopením, nestarajme sa do iných.

9.00 – 11.00
V činnosti je slinivka brušná a slezina, nedoporučuje sa piť alkohol!!! Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony.

Slinivka je orgán lásky

a jej stav nám ukazuje, ako sme schopní lásku dávať a prijímať. Láska je sladšia ako med a cukor. Úprimné pohľadenie, dotyk, pusa od toho koho zbožňujeme a kto nás miluje je živou vodou ktorá dáva a prebúdza život aj tam kde nie je. Ten, kto nezažil ozajstnú čistú lásku, kto nepočúval prosby druhých, nevnímal ich potreby- len plnil priania druhých, ten má nábeh na cukrovku. Sladkosť, ktorú nedával svojim jednaním – je mu zákazáná brať (v strave). Cukrovkou trpia aj starší ľudia – ktorí mali počas svojho života tendencie si všetko upravovať na svoj obraz.

Slabosť slinivky sa prejavuje v slizničných orgánoch - od porúch trávenia (nadýmánie, látková výmena, žalúdočné a dvanástorníkové vredy, zácpa) po dýchacie problemi, či poruchy menštruácie. Dávajte lásku, myslite na druhých a rozprávajte k nim s láskou bez očakávania spätnej väzby.

9.00 – 11.00
V činnosti je slinivka brušná a slezina, nedoporučuje sa piť alkohol!!! Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony.

Srdce je centrum citov a lásky,

vyjaduje osobnosť človeka, jeho chápanie a životné názory.

Život bez bijúceho srdce neexistuje. Srdce poháňa našu radosť, pozitívnu vieru v udalosti ktoré prídu. Srdce je stred našej existencie, brána polarity, centrum a východiskom lásky (schopnosti milovať) a emocií, domov pocitov a miesto najhlbších citov. Srdce ničí bolesť, bezvýchodiskové životné situáce v ktorých sme ustrnuli, zlobu a nechuť žiť. Dávajme do sŕdc ľudí - lásku, štastie, optimizmus a smiech. Posilujme svoje srdce láskou k sebe - postavte se pred zrkadlo a povedzte si úprimne, že sa máte radi. Nedokážete to povedať sebe … nedokážete to vyjadriť ani druhým. Počúvajte svoju intuíciu.

11.00 – 13.00
Doba aktívnej činnosti srdca, nie je dobré zaťažovať ho veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy! Vhodná je prechádzka alebo krátky oddych.

Tenké črevo

Ako párový orgán srdca zapisuje každodenné životné situácie, vstrebáva ich vo forme skúseností. Pokiaľ príliš rozoberáme a hodnotíme situácie, ktoré sa nám prihodili – potom už tenké črevo nemá silu zo stravy vstrebávať pozitívne látky. Stav našeho tenkého čreva je ukazovateľom ako v harmónii prijímame a spracovávame materiálne poslanie v živote.

Slabosť tenkého čreva sa prejavuje napríklad zažívacími problémami, bolesťami v chrbte, plochými nohami, plesňou ktorú podporuje hlavne biely cukor a sladkosti (vaginálne, nechtové, medzi prstami).

13.00 – 15.00
V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.

Močový mechúr

v sebe hromadí odpadové látky a vylučuje ich z tela von. Zbavujeme sa tak aj myšlienok ktoré nepotrebujeme. Stav močového mechúra nám ukazuje, ako vieme znášať a vypúšťat tlak života. Problémy s ním väčšinou ukazujú na hnev, úzkosť, lipnutie na starých myšlienkach a názoroch. Večer si ľahnime vždy do postele vyrovnaní s tým, že čo sa stalo dnes už nezmeníme, je to minulosť a radšej sa venujme vždy prítomnému okamžiku, ktorý je práve teraz.

Málo kto vie, že močový mechúr je kamarát s mozgom. Preto aj problémi (epilepsia, nádory, opuchy ... atd.) riešime pôsobením na močový mechúr.

15.00 – 17.00
Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.

Obličky vo dvoch žijú ľudia, manželia-partneri, milenci.

Môžeme žiť aj o samote, ale o tom nie je život.

Obličky sú svojou telesnou funkciou posilnené alebo oslabené kvalitou našich partnerských vzťahov s najbližšími, ale aj priateľmi, kolegami (či postoj k zvieratám a rastlinám). Obličky a močový mechúr silne reagujú na stresové udalosti z nášho okolia či vnútra v podobe únavy, zvýšených obáv, strachu, podozrievavosti, úzkosti, nesmelosti aj neschopnosti dotiahnuť veci do konca. Zaťažuje ich akékoľvek nespracovanie ľudských vzťahov.

Najznámejším dôsledkom dysfunkcie obličiek je bolesť kolien z vonkajšej strany. Sú to však potiaže s močením, narušená funkcia pohlavných orgánov, problémi spojené s nedostatočným vylučovaním toxických látok z tela von. Práve obličky sú kľúčovým orgánom pri detoxikácii organizmu. Rozdávajme lásku, pohodu a pochopenie. Postískajme, pomazlíme ... nikdy toho nie je dosť. Pokiaľ nebudeme dávať dosť lásky, obličky budú trpieť bolesťou (neskôr piesok alebo kamene). Vážme si svojich najbližších a obdarúvajme ich láskou, nezneužívajme nikoho vo vzťahu, nemajme strach o vzťah …. tak nebudú obličky oslabené.

17.00 – 19.00
V činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vyhýbať sa chladu a všetkému čo nám škodí – tukom, cukru, soli, limonádam, chemikáliam, káve, alkoholu, chladu, stresu.

Dráha obehu osrdcovníka

do činnosti sa dostáva obal srdca a krv, v tejto dobe človek veľmi dobre vníma, čas vhodný na relax.

Problémy krvného obehu sa môžu prejaviť rýchlou zmenou srdečného rytmu, tepu, mravenčením a tŕpnutím končatín- problém je v zablokovanej krčnej chrbtici (najužšie miesto cez ktoré pretekajú naše telesné tekutiny). To mravenčenie môže byť aj v rukách i v nohách. uvoľnennie krčnej chrbtice = hlavný kĺb pravého palca

19.00 – 21.00
Do činnosti sa dostáva obal srdca, krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale takisto najúčinnejší pre pôsobenie antibiotík, alebo pre aplikáciu krému na bolestivé miesta.

Trojitý ohrievač - riadiace centrum troch ohňov v organizme

1. hrudný: (pľúca, srdce)
2. stredný: (slezina, slinivka, žalúdok)
3. dolný: (ľadviny, močový mechúr)

21.00 – 23.00
Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktivitu. Nefajčíme a vynechávame jedlo. Organizmus ma zažívať uplný pokoj.

Žlčník vyjadruje našu spokojnosť so svetom

Pokiaľ vieme vnímať svoj život pozitívne, ako školu (skúšku) a nevieme sa rozčulovať nad zlým správaním druhých, ich odlišnými názormi a hodnotami… máme veľké plus. Človek ktorý ma chorý žlčník je neustále podráždený, zlostný a vzťahovačný až agresívny, alebo na druhej strane túto zlobu nevie alebo nechce vyjadriť. Slabosť a dysfunkcia žlčníka sa prejavuje bolesťami veľkých kĺbov (rameno, bedrový kĺb, koleno, lokeť… ako aj ich úrazy!) a niekedy je napadnutý nervový systém.

23.00 – 1.00
Žlčník nás učí aktívne pracovať s osobnou agresiou, ako nepoužívať útok, urážku ako akceptovať svoje okolie či naopak skrotiť čo je neprimerané. Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať.

Nadváha

je obrana, je výrazom ľudskej neschopnosti riešiť problémy s kľudom. Človek, ktorý sa nevie naučiť zvládať život okolo seba, často uteká od reálneho diania do sveta jedla, sladkostí…. Veľakrát nevie ani prečo toľko veľa zje. . Prebytočný tuk je ako šaty, ktoré si obliekate keď sa chvejete zimou nelásky…. Len potrebuje potešiť, zmierniť bolesť alebo ťažkosti. Ten, kto príliš neje a je pritom obézny, si v podvedomí nesie pocit nutnej ochrany, obrany , že život nezodpovedá jeho predstavám.

Nebojujme najprv s nadbytočnými kilami, najprv sa naučme milovať svet okolo nás taký aký je, naučme sa chápať zmysel našich životných skúšok a hlavne pozitívne vidieť to, čo bude zajtra.